Carroll County – Election Results

Republican Primary Election

US House of Representatives Congressional District 8

  • David Kustoff  R 85.7%
    3,044
  • Bob Hendry  R 6.0%
    214
  • Danny Ray Bridger, Jr.  R 5.2%
    184
  • Gary Dean Clouse  R 3.0%
    108
3,550
Last updated:

Tennessee House of Representatives District 79

  • Brock Martin  R 66.0%
    1,554
  • Gordon D. Wildridge  R 34.0%
    802
2,356
Last updated:

State Executive Committeeman District 24

  • Ryan Ellegood  R 61.7%
    1,534
  • Jim Poe  R 38.3%
    952
2,486
Last updated:

Democratic Primary Election

Governor

  • Jason Brantley Martin  D 52.4%
    336
  • Carnita Faye Atwater  D 27.9%
    179
  • JB Smiley, Jr.  D 19.7%
    126
641
Last updated:

US House of Representatives Congressional District 8

  • Lynnette P. Williams  D 54.3%
    327
  • Tim McDonald  D 45.7%
    275
602
Last updated:

County General Election

County Commission District 1 (Vote for 3)

  • Darrell Ridgely  I 27.2%
    363
  • Jimmy Halford  I 25.1%
    336
  • Randy D. Long  I 23.9%
    319
  • Patrick E. Lindsey  R 16.8%
    225
  • Frank G. Casteel  I 7.0%
    94
1,337
Last updated:

County Commission District 2 (Vote for 2)

  • Lana Y. Suite  I 37.5%
    210
  • Daniel L. Willman  R 33.4%
    187
  • Bertha L. Taylor  D 29.1%
    163
560
Last updated:

County Commission District 3 (Vote for 2)

  • Larry Spencer  I 41.7%
    215
  • Joseph "Joey" Simmons  I 32.0%
    165
  • Will McMackin  I 26.2%
    135
515
Last updated:

County Commission District 4 (Vote for 2)

  • Lin Smith  I 24.7%
    178
  • Daniel J. Thomas  R 24.4%
    176
  • Hal Eason  I 23.3%
    168
  • T. Richard Goodwin  I 16.9%
    122
  • Donald Finch  I 10.6%
    76
720
Last updated:

County Commission District 5 (Vote for 3)

  • Joey W. Darnall  R 33.2%
    671
  • Barry Mac Murphy  I 31.9%
    645
  • Cyril Ostiguy  R 18.9%
    381
  • Rakaya Humphreys  I 15.9%
    322
2,019
Last updated:

County Commission District 7 (Vote for 2)

  • Manuel L. Crossno  I 45.7%
    374
  • Walter Smothers  I 45.7%
    374
  • Virginia Ginger House  D 8.6%
    70
818
Last updated:

General Sessions and Juvenile Court Judge

  • Michael U. King  I 68.0%
    3,169
  • Larry J. Logan  R 32.0%
    1,488
4,657
Last updated:

Sheriff

  • Andy Dickson  I 65.2%
    3,004
  • Tim Pratt  R 34.8%
    1,605
4,609
Last updated:

Register of Deeds

  • Natalie McCullough Porter  D 62.6%
    2,701
  • Harold T. Smith, Jr.  I 37.4%
    1,611
4,312
Last updated:

Road Supervisor

  • Ronnie A. Wade  I 78.2%
    1,838
  • Michael Kyle  I 21.8%
    513
2,351
Last updated:

Hollow Rock-Bruceton Special School Board Member 17th District

  • James "Jim" Holder  I 65.1%
    41
  • Vicki L. Brown  I 34.9%
    22
63
Last updated:

Huntingdon Special School Board Member At-Large (Vote for 2)

  • Ryan Clay Nolen  I 45.6%
    1,191
  • Kennedy White  I 23.9%
    623
  • Clark White  I 17.8%
    465
  • Rakaya Humphreys  I 12.7%
    332
2,611
Last updated:

McKenzie Special School Board Member At-Large (Vote for 4)

  • Spiros L. Roditis  I 21.9%
    665
  • George Cassidy  I 21.3%
    646
  • Bobby Young  I 19.9%
    605
  • La'Shonda Williams  I 19.4%
    591
  • Dorothea Renee Hobson  I 17.5%
    533
3,040
Last updated:

South Carroll Special School Board Member At-Large

  • Tom Miller  R 38.8%
    360
  • Christy Blound  I 27.2%
    252
  • Colton Moore  I 18.5%
    172
  • Jimmy D. McClure  I 15.5%
    144
928
Last updated:

West Carroll Special School Board Member Old County District

  • Betty Wallace  I 48.0%
    239
  • Patrick E. Lindsey  R 36.9%
    184
  • Jared Mims  I 15.1%
    75
498
Last updated:

Categories: Elections 2022