Gibson County – Election Results

Republican Primary Election

US House of Representatives Congressional District 8

  • David Kustoff  R 85.2%
    3,834
  • Bob Hendry  R 6.8%
    307
  • Danny Ray Bridger, Jr.  R 6.3%
    285
  • Gary Dean Clouse  R 1.7%
    76
4,502
Last updated:

Tennessee House of Representatives District 79

  • Brock Martin  R 69.9%
    1,956
  • Gordon D. Wildridge  R 30.1%
    843
2,799
Last updated:

State Executive Committeeman District 24

  • Ryan Ellegood  R 57.8%
    1,754
  • Jim Poe  R 42.2%
    1,278
3,032
Last updated:

Democratic Primary Election

Governor

  • Jason Brantley Martin  D 51.0%
    422
  • Carnita Faye Atwater  D 25.0%
    207
  • JB Smiley, Jr.  D 23.9%
    198
827
Last updated:

US House of Representatives Congressional District 8

  • Lynnette P. Williams  D 52.1%
    391
  • Tim McDonald  D 47.9%
    360
751
Last updated:

County General Election

Circuit Court Judge District 28

  • Clayburn Peeples  I 66.6%
    3,945
  • Jeff Mueller  R 33.4%
    1,977
5,922
Last updated:

County Mayor

  • Jack Nelson Cunningham  R 62.0%
    3,724
  • Tom "Spoon" Witherspoon  I 27.3%
    1,639
  • Tammy Floyd-Wade  D 10.8%
    647
6,010
Last updated:

County Commissioner District 6

  • John Ross  R 87.5%
    224
  • Tierra Thaxton  I 12.5%
    32
256
Last updated:

County Commissioner District 8

  • Larry Kimery  I 53.5%
    169
  • Kevin Morgan  I 46.5%
    147
316
Last updated:

County Commissioner District 9

  • Jason Tubbs  I 81.5%
    176
  • Joe Westmoreland  I 18.5%
    40
216
Last updated:

County Commissioner District 16 – Position 2

  • Curt Cochran  R 80.6%
    408
  • James Kemp  I 19.4%
    98
506
Last updated:

County Commissioner District 17

  • Patterson Freeman  I 68.1%
    231
  • Matthew Ford  R 31.9%
    108
339
Last updated:

Bradford Special School District Trustee (Vote for 2)

  • Jason McDaniel  I 31.7%
    311
  • Michael B. Wheeler  I 28.6%
    281
  • Rich Cunningham  I 24.3%
    239
  • Richard Sharp  I 15.4%
    151
982
Last updated:

Gibson County Special School District Trustee District 3

  • Tom Lannom  I 61.5%
    310
  • Ryan M. Sims  I 38.5%
    194
504
Last updated:

Constable Districts 8 & 9

  • J. Michael Shepard  D 61.1%
    276
  • Tim Curry  I 38.9%
    176
452
Last updated:

Constable Districts 11A & 18

  • John Baker  I 74.6%
    390
  • John B. Siddell  I 25.4%
    133
523
Last updated:

Constable Districts 16 & 19

  • Gene Skinner  R 54.4%
    776
  • W. W. Sims  I 45.6%
    650
1,426
Last updated:

Results from the Election Commission directly can be found here.

Categories: Elections 2022